Wstęp do umysłu. 10 czynników rozwoju.
- Aron Formela
- 12 sie 2019
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 23 sie 2019
Dzisiejszy post w pełni poświęcam temu, aby przedstawić co wiemy o ludzkim mózgu. Uważam że są to naprawdę ciekawe informacje, ale co więcej, bardzo przydatne gdy chcemy zadbać o nasz rozwój, nasze samopoczucie i efektywne funkcjonowanie w różnych obszarach życia. Osoby, którym zależy na rozwoju innych ludzi, czyli rodzice oraz wszelkiego rodzaju nauczyciele, mogą wynieść bardzo dużo wniosków z informacji o naszym prywatnym procesorze w głowie.
Ciekawostką dotyczącą mózgu jest to, że jego budowa jest niesamowita. 80% naszego mózgu, składa się z wody, dlatego tutaj już pierwszy wniosek można wyciągnąć taki, że jeśli jesteśmy odwodnieni, chociaż w niewielkim stopniu, to automatycznie nasza wydajność spada. Badania pokazują że 250ml wody 20 min przed rozpoczęciem nauki poprawia jej efekty nawet do 35%.
Kolejnym faktem jest, że mózg pomimo iż waży jedynie około 2% naszej masy ciała, czyli 1200-1400 gram( u kobiet mózgi są lżejsze o około 10%), to zużywa aż 20% energii, którą pobieramy. Większość tej energii zużywa na pobór tlenu, dochodzimy tutaj do kolejnego wniosku, pokój w którym pracujesz, musi być przewietrzony, a czasem warto zrobić przerwę, wziąć kilka wdechów by dotlenić mózg i poprawić jego pracę.
Ciekawostką jest też, jak bardzo nasz mózg jest plastyczny. W 2002 roku w Ameryce pewna 7-letnia dziewczynka została poddana operacji, w której usunięto jej całą lewą półkulę mózgu. Operacja była konieczna, ponieważ dziewczynka miała przewlekłe zapalenie mózgu, które groziło jej śmiercią. Jak wiemy lewa półkula jest odpowiedzialna za mowę i inne ważne funkcje organizmu, dlatego można by się spodziewać, że po operacji upośledzona będzie możliwość komunikowania się, oraz zdolność do ruchu ciała. Okazało się jednak, że dziecko jest prawie całkowicie normalne i płynnie posługuje się dwoma językami. Pokazuje to jak niesamowicie plastyczny jest ludzki mózg. Jeśli jakiś obszar mózgu jest uszkodzony, inny potrafi przejąć jego funkcje.
Nasz mózg składa się ze 100 mld neuronów, a jeden neuron ma około 0,1 mm średnicy, lecz jego długość może osiągnąć nawet kilka metrów. Każdy neuron ma około 10 tysięcy połączeń. Chcę przez to powiedzieć jak wielki potencjał ma nasz mózg, tutaj już nie ma żartów, to jest niesamowita maszyna w naszej głowie, której nie umiemy używać. Każda książka i każdy naukowiec podkreśla jak wielkie pokłady mocy drzemią pod naszą czaszką. Polecam obejrzeć sobie "The Brain, Genialny Umysł", program w którym ludzie pokazują że granice ludzkiego umysłu stwarzamy sobie sami. Rekord świata szybkiego czytania to 630 tys słów na minutę, wyobrażacie sobie ile to jest? 15 moich książek w minutę. Jeśli chodzi o zrozumienie, to polecam naprawdę odcinek z szybkim czytaniem w The Brain, gdzie chłopak czytając z prędkością kilkudziesięciu tysięcy słów na minutę odpowiada szczegółowo na zadane mu pytania. Można by powiedzieć ok, ale to są geniusze, tylko dwie rzeczy przypomnę. Pierwszą, że średnia ilość słów czytanych na minutę przez przeciętnego czytelnika to 200, często się zdarza że u kogoś to jest 100 słów, więc gdzie to jest przy 600 000? Spokojnie w naszym zakresie jest 400-800-1200 słów, co już jest kilkukrotnym przyśpieszeniem. Uczyć się 5 razy szybciej? Jak wielka siła to jest. Szkoła, studia, praca, hobby, wszędzie stajemy się 5 razy bardziej efektywni, a to nie wszystko, umiejętność szybkiej nauki można jeszcze dużo bardziej wyśrubować poprzez różne triki, mnemotechniki, koncentracje, spostrzegawczość, szersze pole widzenia, notatki itd. Sky is the limit, nabiera nowego sensu.
Jednak mimo wielkiego potencjału, informacja że używamy zaledwie 10% mózgu, jest mitem. Używamy 100% mózgu, jednak to nasze 100%, stanowi zaledwie 10% naszego potencjału, ale tak działa głuchy telefon.
Kolejnym mitem, który ograniczał naszą motywację do rozwoju, jest to że u dorosłych mózg się nie rozwija, jedynie za młodu można rozbudowywać mózg. Możemy nasz komputerek rozwijać całe życie i dobudowywać mu nowe połączenia oraz powiększać grubość neuronów. Nawet starsze osoby w wieku emerytalnym mogą nadal poprzez naukę nowych rzeczy ulepszać swój mózg. Wszystko jednak pod jednym warunkiem, trening! Nieużywany mięsień zanika, tak samo działa nasz mózg, a więc osoby które na stare lata się rozleniwiają, to błyskawicznie stają się otwarte na demencje, zaczynamy zapominać i nasz umysł już zaczyna zawodzić.
Trzecia ciekawostka, nasz mózg potrafi wygenerować 25 watów, wystarczy to żeby zasilić żarówkę. Także obrazek z kreskówek kiedy to lampeczka w mózgu się zapala, gdy wpadniemy na jakiś pomysł, ma swoje odzwierciedlenie.
Eksplozja mózgu czyli jego gwałtowne rozbudowanie następuje w okresie ciąży, około 8 tyg po zapłodnieniu i trwa przez kolejnych 5 (w tym czasie ukształtowana jest większość komórek nerwowych), oraz 10 tygodni przed porodem i trwa do drugiego roku życia. Tutaj widzimy kolejne wskazówki, a mianowicie, jak ważny jest okres porodowy w rozwoju dziecka, a więc to jak prowadzi się matka i jakich składników i bodźców dostarcza dziecku, oraz podobnie jest w pierwszych 2 latach jego rozwoju. Dane te pochodzą z książki Tonego Buzana "Podręcznik szybkiego czytania".
Tony Buzan jest światowym pionierem wiedzy na temat szybkiej nauki, dlatego większość trenerów szybkiej nauki, czerpie wiedzę właśnie od niego. Podkreśla on w swoich wywiadach zawsze jak wyjątkowy jest człowiek i jak ważne jest, aby od dziecka uświadamiać to dzieciom, że są geniuszami. Mówi o tym by jako rodzic, czy nauczyciel sprawić, aby hobby dziecka stał się jego mózg, jednak aby tak się stało, to najpierw musisz rozpalić w sobie płomień zainteresowania.
Na temat rozwoju naszego mózgu można pisać książek do bólu, ale chcę przedstawić jak wiele czynników wpływa na rozwój, aby być może uświadomić że warto poświęcić czas i pieniądze na to, by rozwijać swój potencjał i potencjał dzieci.
10 czynników, które mają wpływ na rozwój umysłu
1.Odżywanie (Niedługo materiał o tym)
2.Praca z podświadomością (Afirmacja, medytacja, synchronizacja półkul, wizualizacja)
3.Trening umysłu ( koncentracja, kreatywność, spostrzegawczość, L i P półkula)
4.Trening mentalny ( praca z przekonaniami- motywacja, pewność siebie, wiara w siebie, pracowitość)
5.Gry umysłowe (Żonglerki, skrable, strategie, planszówki itd)
6.Umiejętności życiowe (Języki obce, szybkie czytanie, mnemotechniki, muzykalność)
7.Refleksyjność ( Coaching, autocoaching, rozwiązywanie problemów, planowanie)
8.Sport (Nie tylko rywalizacja i presja związana ze sportem, ale głównie aktywność fizyczna)
9.Środowisko ( Ludzie, przedmioty, energia)
10.Nawyki (Nie tylko czynnościowe, ale myślowe)
Jak widzimy, czynników jest sporo, które wpływają na nasz umysł, a jest to zaledwie część tego, nad czym należy pracować, aby iść w zgodzie z metodą holistycznego rozwoju. Gdy muszę się nakierować w którymś kierunku, dochodzą kolejne czynniki specjalistyczne np. w piłce nożnej. Warto wiedzieć że wyróżniamy wiele rodzajów inteligencji- duchowa, matematyczna, fizyczna, sensoryczna, socjalna, osobista, przestrzenna, kreatywna, emocjonalna, muzyczna, inter/intrapersonalna, językowa itd, podziały są różne. Jednak tak jak widać, zakres materiału jest ogromny, dlatego bardzo zależy mi na tym żeby zmieniać system edukacji, bo to on powinien wyposażać w to wszystko dzieci, jednak zajmuje się niepotrzebnymi frazesami. Jako rodzic często po prostu chcąc najlepiej jak możemy, popełniamy wiele błędów, albo po prostu jesteśmy nieskuteczni w tym co robimy, dlatego tak bardzo rola prawdziwych nauczycieli maniaków, ekspertów interdyscyplinarnych jest nieoceniona, lecz jeszcze niedoceniona. Mam nadzieję że ten post był dla Was wartościowy, jeśli tak to prosiłbym o udostępnienie.
Idźcie i rozwijajcie się w pokoju.
Comments