top of page

Z serii "książki sportowe"- Mentalny kop- Potęga nastawienia

  • Zdjęcie autora: Aron Formela
    Aron Formela
  • 23 sie 2019
  • 6 minut(y) czytania

Cieszę się, że mogę w końcu otworzyć tę serię i podzielić się książkami, oraz ich wiedzą, które były dla mnie wartościowe. Uważam że jest to super miejsce do tego, żeby część wartości różnych książek przekazywać w kilka minut przyjemnego czytania! Wiedza na tacy!

"Nie myśl o tym, czego nie masz, czego nie potrafisz, tylko pomyśl o tym, jak najlepiej wykorzystać to, co posiadasz..." M. Jordan

Tak, jak cały ten blog, zajmuję się stroną mentalną, dlatego też książki sportowe czy biograficzne, będę interpretował od tej właśnie strony. Pierwszą książką jaką chciałbym się podzielić w tej serii jest książka "Mentalny kop", Rafała Malinowskiego i Konrada Czapeczki, którą pisali wspólnie. Autorzy są trenerami mentalnymi, oraz twórcami Mental Training System, na podstawie, którego rozwijają umiejętności mentalne swoich podopiecznych. Mimo że jestem pasjonatem książek i bardzo dużo z nich czerpię, nie zawsze będę się wypowiadał w samych superlatywach.

Zacznę od tego że książka zawiera około 150 stron, jest objętościowo dosyć skromna, ale co jest wielkim jej atutem, naprawdę fajnie się ją czyta, historia młodego sportowca, który jest prowadzony przez swojego mentora Robiego, który jest byłą gwiazdą piłkarską, i zdecydował się teraz pomóc młodemu chłopcu w sięgnięciu po marzenia. Książka zawiera 21 rozdziałów, każdy rozdział niesie ze sobą jakąś lekcję, mimo że wiele z nich jest bardzo prymitywnych i podstawowych, to musimy być świadomi że piłkarze w wieku nastolatka, bardzo często nie wiedzą podstawowych rzeczy i nie nabyli jeszcze pewnej wiedzy stażem życiowym czy sportowym, a więc może im to być przydatne. Drugą sprawą jest, że niektóre rzeczy możemy wiedzieć, ale ich nie stosować, dopiero w momencie kiedy mentor nałoży nacisk na wartość tego aspektu, albo nawet da konkretne ćwiczenie, lub przedstawi anegdotą sytuacje, która może być spowodowana brakiem danej czynności, lub korzyści jakie z niej płyną, to nagle możemy przyłożyć większą uwagę do danego aspektu.

Głównym tematem książki jest, jak sterować swoim nastawieniem, wspomina na samym początku w drugim rozdziale o podstawowej zasadzie jaka panuje w całym treningu mentalnym, jak to powiedział mój doktor psychologii, na jednym ze spotkań koła naukowego trenerów mentalnych, tak naprawdę, na tym mógłbym zakończyć całą naukę, w tym tkwi cały klucz. Mianowicie chodziło o stwierdzenie, " Co myślisz, co czujesz, co robisz". To jest samo napędzająca się machina, fundament całej filozofii nastawienia, a wszystko zaczyna się od myśli, od twoich przekonań w głowie na temat tego jaki jesteś ty, twoje otoczenie, to co robisz i to co wypada lub nie wypada. Zależnie od tego co myślisz, będzie zależało to co będziesz czuł, i mogą to być różne emocje jak wstyd, poczucie winy, złość itd, ale tak naprawdę wszystko to sprowadza się do jednego, a konkretnie lęk! Lęk jest naszym największym ograniczeniem( Dużo o nim jeszcze powiemy w innych materiałach). To co teraz mówię, niesie za sobą naprawdę mocny przekaz, mówiący że jeśli przywiązujesz się do czegoś zbyt mocno, zbyt utożsamiłeś się z jakimś statusem, rzeczą, lub osobą, to w konsekwencji będziesz odczuwał strach przed utratą tego, który może się przejawiać różnymi emocjami. Kolejnym wydarzeniem w tym łańcuchu jest działanie, ale to od twoich emocji będzie zależało jak się zachowujesz jakie działania podejmujesz. Po działaniu, wracamy do sedna i znowu, co myślisz o tym co zrobiłeś, wpływa na to co czujesz i jakie działanie podejmiesz dalej. Przykładem ze świata sportu, jeśli myślisz że trzeba być utalentowanym, żeby osiągnąć sukces w sporcie, to będziesz czuł małe poczucie sprawczości, więc nie podejmiesz wysiłku na dodatkowe treningi, co znowu wiąże się w świecie zewnętrznym z tym, że nie będziesz się rozwijał, a na skutek tego wracając do początku łańcucha, będziesz myślał że nie masz talentu, potencjału na piłkarza, więc poczujesz brak wiary w siebie, co spowoduje niższe zaangażowanie i pewność siebie, w efekcie po jakimś czasie skończysz grać w piłkę, albo obudzisz się po X latach że zmarnowałeś tyle lat, kiedy inni trenowali, więc teraz już jest dla mnie za późno i kończę grę w piłkę. Oczywiście ten schemat jest bardzo uproszczony bo tych przekonań, myśli, bodźców i lęków w naszym życiu jest znacznie więcej. Mieszanka tego wszystkiego decyduje o twoim nastawieniu, a konkretnie o końcowym wyniku sportowym i życiowym, oraz co dla mnie najważniejsze o poczuciu szczęścia w trakcie tej drogi.

W drugim rozdziale ten temat został jedynie napoczęty, ale w dalszej części książki Robi stara się wpłynąć na myśli zawodnika. Książka jest z serii potęga nastawienia, a z racji że pigułką nastawienia jest stwierdzenie "Co myślisz, co czujesz, co robisz", to autor przedstawił ten koncept na samym początku książki, później pokazując konkretne przykłady i dając konkretne ćwiczenia do tego, żeby zmieniać nastawienie. Robi mówi o 4 punktach, które składają się na zwycięskie nastawienie.

1) Wysoka intensywność działania na treningu i meczu

2) Doskonała koncentracja

3) Silna stabilność emocjonalna

4) Siła i odporność psychiczna

Jako narzędzie Robi dał Samowi, czyli 19 letniemu piłkarzowi, Kodeks Mentalnego Wojownika:

1.Wierzę w siebie i swoje umiejętności

2.Myślę o sobie wyłącznie w pozytywny sposób

3.Podejmuję wyzwania treningowe i meczowe każdego dnia

4.Nigdy się nie poddaję.

5.Zawsze powstaję po przegranej.

6.Nawet w najtrudniejszych momentach nie zwracam się w moich myślach i działaniach przeciw sobie.

7.Nie mogę wybrać tego, co mi się przydarza, ale mogę i wybieram sposób w jaki reaguję na to co mi się przydarza.

8.Koncentruję się na moich silnych stronach.

9.Rozumiem swoją rolę w drużynie – służyć kolegom dla dobra zespołu.

10.Przegrane są dla mnie lekcjami doskonalenia moich umiejętności w drodze na szczyt.Akceptuję u siebie wyłącznie maksimum zaangażowania


Tak wygląda kodeks, który na celu ma zaprogramowanie odpowiednich przekonań, dlatego te zasady należy powtarzać regularnie i kierować się nim niczym dekalogiem. W praktyce jednak potrzeba sporej samoświadomości i pracy nad sobą, żeby raz po razie łapać się na negatywnych myślach i je zmieniać, co jednak niesie za sobą niesamowite wsparcie.

Nawet cytat Buddy jest tutaj umieszczony. Nie wiem czy wiecie jak to jest z tym słowem budda. Tak jako ciekawostkę powiem Wam, że według filozofii buddyjskiej, każdy z nas ma w sobie buddę, a słowo to oznacza naszą prawdziwą naturę, piszemy to wtedy z małej litery. Zapewne jednak autorowi chodziło o osobę, założyciela Buddyzmu, Siakjamuniego , ponieważ jest to pisane z dużej litery.

"W konfrontacji z strumienia ze skałą, strumień wygrywa- nie przez swoją siłę, ale wytrwałość..." Budda

O ile dobrze pamiętam chyba nawet Bruce Lee przytaczał ten fragment.

Autor w książce przedstawił również 2 modele, jeden dotyczący kompleksowego rozwoju sportowca w którym zawarł- Trening motoryczny, Techniczny, Mentalny, Dieta i regeneracja, Taktyczny. W drugim modelu kluczowe czynniki siły mentalnej na którą składają się trening Koncentracji, Motywacji,Zarządzania emocjami, Komunikacji,Pewności siebie.


Kolejnymi elementami zwycięskiej postawy przedstawionej w książce jest:

1. Wiara że stać nas na wygraną.

2. Zobowiązanie do walki.

3. Pewność swojego przygotowania.

4. Koncentracja na zadaniu.

5. Dyscyplina w realizowaniu założeń boiskowych.

6. Wolność w podjęciu ryzykownych zagrań.

7. Odwaga wziąć na siebie ciężar gry.

8. Odprężona gotowość, czyli luz, spokój.


Są to według mnie ciekawe narzędzia, jednak jest jeszcze sporo szablonów, które możemy stosować w celu, analizy obszarów silnych, i do poprawy, analizy ostatniego meczu czy miesiąca. Jest tu również ponad 20 zasad dla trenerów aby efektywnie rozwijać rozwój zawodników, a ich nie hamować, myślę że bardzo ciekawe narzędzia, ale jak wszystkie, po prostu trzeba je stosować. W dzisiejszym świecie, narzędzi mamy naprawdę pod dostatkiem, jest tego taki ogrom, że problem nie tkwi w ich braku, a w umiejętności ich selekcji i użycia w odpowiednim czasie i celu.

Książkę polecam młodym sportowcom, jest ona bardzo podstawowym podręcznikiem, zaledwie pierwsze poziomy rozwoju mentalnego, co uważam jest bardzo dobrym faktem, bo aktualna świadomość piłkarzy i często trenerów jest właśnie na tym poziomie, dlatego jest super wprowadzeniem, ale na tym się nie kończy, a zaledwie zaczyna trening mentalny. Oprócz tego że fajnie się ją czyta, to jednak nie wystarczy ją przeczytać żeby wynieść satysfakcjonujące efekty, jest sporo ćwiczeń które warto wykonywać naprawdę regularnie, wydrukować sobie może je, lub pisać w książce, zeszycie bo samo przeczytanie szybko odchodzi w niepamięć, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla młodych piłkarzy, żeby przez następne pół roku ten podręcznik stał się źródłem, z którego systematycznie czerpie narzędzia do pracy. Efekty jestem pewny że będą, ale no musimy zbudować podstawy samokontroli żeby móc, czerpać korzyści na boisku.

Puenta tej książki? Wszystko zależy od tego co myślisz, a więc wyznacz sobie kodeks, którym chcesz się kierować i wbijaj go sobie do głowy, kieruj się nim, to pomoże Ci wprowadzić swoje nastawienie na wyższy poziom. Jeśli to zrobisz to już pół sukcesu, drugie pół to ciągły monitoring swoich postępów, braków, błędów i wyciąganie wniosków, w książce są szablony do tego żeby analizować swoje mecze, ale równie dobrze możesz to zrobić sam, siadając po każdym meczu i analizując wszystko co możliwe.

Mam nadzieję że streszczenie w jakimś stopniu się komuś przyda, jeśli było dla was wartościowe, proszę zostawcie informację!

Idźcie i rozwijajcie się w pokoju.

Comentários


Kontakt

​​Tel: 665-327-080​

formelaaron@gmail.com

  • Black Facebook Icon

Dziękujemy za wiadomość

Strona Aron Formela, trener mentalny, 2019 za pomocą wix.com

bottom of page